Gönderen Konu: SaĞli Sollu Yumruk Atiyorlar 10.06  (Okunma sayısı 354 defa)

Çevrimdışı m3t3d1nh0

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 9028
  • olm kişisel mesajdan sanane
    • MSN Messenger - m3t3_d1nh0@windowslive.com
    • Profili Görüntüle
SaĞli Sollu Yumruk Atiyorlar 10.06
« : 10 Haziran 2008, 12:28:56 »
TBMM Başkanı Köksal Toptan, senato önerisi için gerek gelen tepkilere Atina’dan cevap verdi: "Sağlı sollu yumruk atılmasını anlamadım."
Atina’da bulunan Toptan, senato ile ilgili sözlerini hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Bence, Anayasa Mahkemesi’ne giden yolda senatolar bir filtre görevi görebilir. Bu bakımından hem yasa yapımına katkı sağlarlar, hem de mahkemenin önüne çok fazla işin, sorunun gitmemesini sağlayabilirler. Anayasa Mahkemesi’nin görev alanına giren bir takım hususlar, oradan alınıp, senatoya verilsin’ demiyorum, zaten öyle bir şey olamaz.

Mahkemenin yükü çok

Anayasa Mahkemesi, çok ağır iş yükü altında. Bu nedenle ’ihtilaflar oraya ne kadar az giderse, o kadar iyi olur’ diye düşünüyorum. Ama ihtilaf derken, gidecek olan konuların sınırlanmasını kastetmiyorum. ’Senato süzgecinden geçecek yasaların -kim götürecekse-, Anayasa Mahkemesi’ne götürme ihtiyacını hissetmemesini, senatolar sağlayabilir’ diyorum. ’Bu öneriyle, Anayasa Mahkemesi’nin görevleri elinden alınıyor’ şeklindeki akla, mantığa, hukuka sığmayan görüşlerinin, hiçbir dayanağı yoktur."

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dün gazetecilerin Toptan’ın senato önerisiyle ve iptal kararıyla ilgili soruları üzerine şunları söyledi: "Meclisin 411 gibi büyük bir çoğunlukla aldığı bir karar var. Meclisin yetkisine müdahale noktasında da ciddi tartışmalar var. Bu konuyu TBMM’nin gündemine almasında senatodan evvel fayda var. İkincisi bu sorun sadece AKP’nin sorunu değil. Demokrasinin sorunu. Türkiye’de kuvvetler ayrılığının niteliğini ve niceliğini günümüz şartlarında ve gelinen noktada ne ifade ettiğini ilgili bir sorun var. Üçüncüsü Türkiye’de demokrasi nereye gidiyor? Demokrasinin standardı ne? Bunların cevabı verilirken senato anlam ifade ediyor mu, bakmak lazım."

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2008, 22:41:27 »
Haber İçin Sağol