Gönderen Konu: Dijital mezar taşı  (Okunma sayısı 921 defa)

Çevrimdışı ManSpider111

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1277
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen ÜyesiNİN BABASI ;D
    • Profili Görüntüle
Dijital mezar taşı
« : 01 Kasım 2008, 12:57:36 »
Almanya'da ilk kez dijital bir mezar taşı yapıldı. Köln'deki Ensen Mezarlığı'nda yatan Christine Lück'ün mezarındaki dijital ekranda hayatının çeşitli dönemlerini gösteren fotoğraflar birbiri ardına sıralanıyor.

Dijital mezartaşı sistemi Sistem akü veya güneş enerjisiyle çalışıyor ve mezar taşının üzerindeki ekranda ölen kişinin fotoğrafları birbiri ardına sıralanıyor. Böylece eski günler ziyaretçilerin gözlerinin önünden akıp gidiyor.

İki yıl önce yaşama veda eden 83 yaşındaki teyzesi Christine Lück'ün mezarına Almanya'daki ilk dijital mezartaşını yaptıran Michael Königsfeld (32), "İnternet'te tahta mezar yapacak bir firma arıyordum. Tesadüf eseri böyle bir şey olduğunu öğrendim. Üreteci firma Hollanda'da. Ancak Almanya'da firmanın temsilciliği var. Mezartaşını 4 bin 500 Euro ödeyerek yaptırdım. Beni teyzem büyüttü. Mezartaşında şu an 15 fotoğrafını görmek mümkün. Ama yakın zamanda yeni fotoğraflar ekleyeceğim" şeklinde konuştu.

Mezartaşı üzerindeki ekran kırılmaz camdan imal edilmiş. Almanya'da şu an yasalar sesli bir sistem yaptırmaya olanak tanımıyor. Bu inanılmaz buluşun mucidi ise 72 yaşındaki Hollandalı Hendrik Rozema.
Seni Unutmadık Barış Akarsu