Gönderen Konu: Toplatılan ilaçta şimdi de böcek çıktı!  (Okunma sayısı 537 defa)

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Toplatılan ilaçta şimdi de böcek çıktı!
« : 06 Eylül 2007, 14:17:05 »
Uzmanlar, Sağlık Bakanlığı tarafından toplatılmasına karar verilen mide ilacı ''Raniver 50 mg. Ampul''ün içinden böcek çıkmasının ''kabul edilemez'' olduğunu belirttiler. İlacın enfeksiyon riski taşıdığını belirten uzmanlar, söz konusu ilacın doğrudan kana karıştığı için tehlike riskini artırdığını kaydettiler.

Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Oğuz Ekincioğlu, söz konusu durumun kabul edilemez olduğunu belirterek, ''Konuyla ilgili olarak ilgili ilaç firmasının bir ihmalinin olduğunu düşünüyorum'' dedi.
İlaç fabrikalarının dünya standartlarına uygun koşullarda üretim yapması, ilgili kurumların da fabrikaları düzenli olarak kontrol etmesi gerektiğini ifade eden Ekincioğlu, ''Bu seride böylesi bir durumun ortaya çıkması, sterilizasyon konusunda bir ihmali gösterir'' iddiasında bulundu.
Ekincioğlu, bu serinin, sağlık açısından enfeksiyon riski oluşturabileceğini öne sürerek, ''Bunun dışındaki serilerde riskli bir durumun olacağını düşünmüyorum. Ancak yine de ilgili kurum tarafından diğer seriler de kontrol edilmeli'' diye konuştu.
-''İLACIN DAMAR İÇİNE VERİLİYOR OLMASI TEHLİKEYİ ARTIRIR''-
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burçin İsmailoğlu da bir ilacın uygulanabilir olabilmesi için öncelikle steril koşullarda üretilmesi gerektiğini belirterek, ''İlacın içinde herhangi organik ya da inorganik yabancı bir madde olmamalı ve sterilitesinin bozulmaması gerekir'' dedi.
Özellikle damar içine verilen ilaçlarda daha hassas olunması gerektiğini ifade eden İsmailoğlu, ''Ağızdan alınan bir ilaç, mideden geçtikten sonra vücuda karışırken, damar içine verilen ilaçlar direkt vücuda yayılıyor. Bu nedenle çok daha tehlikeli'' diye konuştu.
İsmailoğlu, ilacın içinden böcek çıkmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, ''Enfeksiyon riski söz konusu olabilir'' uyarısında bulundu.
-''A SINIFI HAVA KOŞULLARINDA İMAL EDİLMELİ''-
HÜ Eczacılık Fakültesi Eczacılık Teknoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Şumnu da bir ilacın mikroorganizmalardan kaynaklanan madde içermesi durumunda ateş yükselmesine neden olabileceğini belirterek, ''Belirli limitlerden fazla partikül olması durumunda da beyin, karaciğer ve dalak gibi hassas organlarda damarlarda tıkanma yapar'' dedi.
İlaçların, ''A Sınıfı'' hava koşullarında imal edilmesi gerektiğine işaret eden Şumnu, üretim yapılacak olan odanın tavanının özel filtrelerle kaplanması gerektiğini söyledi. Şumnu, havanın, bu filtrelerden geçtikten sonra odaya girebileceğini belirterek, ''Dolum yapılan odanın kapısı, ''air lock'' denilen bir bölümden geçilmedin açılamaz. Dışardan, üretim yapılan odaya girmek için mutlaka bu bölümden geçilmelidir ve bu bölümün özelliği bir kapının kapanmadan diğerin açılamamasıdır. Odada mutlaka pozitif basınç olması gerekir'' diye konuştu. Şumnu, herhangi bir şekilde kapının açılması durumunda dışarıdaki havanın odaya giremeyeceğini ancak içerideki havanın dışarıya çıkabileceğini söyledi.
Şumnu, odanın duvarlarının 90 derece olmaması gerektiğini belirterek, ''Tavanın ve duvarın temizlenebilir olması gerektiği için bu açı uygun değildir. Burada görev yapan personelin kıyafetleri de özel olmalıdır, eller ve saçlar örtülü olmalıdır'' dedi.
Üretim yapıldıktan sonra her ilacın, bu konuda eğitim almış uzman eksperler tarafından siyah ve beyaz zemin üzerinde gözle kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Şumnu, şunları kaydetti:
''Madde siyah ise beyazda, beyaz ise siyah zeminde görülebilsin diye belirli aydınlatma koşullarında kontrol edilir. İçinden birinde madde tespit edilmesi durumunda ürün atılır. Sonrasında da ürünlerden numune alınır ve elektronik sayıcılar ile incelenir. Ürünlerin içinde belirli miktarların üstünde partikül çıkması durumunda tüm ilaçlar atılır.''
Şumnu, ampul şeklindeki ilacın içine, üretim aşamasının dışında yabancı bir madde girmesinin söz konusu olamayacağını ifade ederek, toplatılmasına karar verilen ''Raniver 50 mg. Ampul''ün içinden böcek çıkmasının ''dolum aşamasının uygun şartlarda yapılmamasından, ampullerin iyi yıkanmamış ya da çözeltinin iyi süzülmemiş olmasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Şumnu, ''Bu fabrikanın yaptığı diğer ürünlerin de kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından, Osel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye ait, daha çok hastanelerde kullanılan ''Raniver 50 mg. Ampul'' isimli mide ilacında gözle görülür küçük bir böcek çıkması üzerine 20 Ağustos 2007 tarihinde toplatılmasına karar verilmişti.
AA muhabirinin görüşlerini almak istediği ilaç firması yetkilileri, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadılar.

Çevrimdışı Mért17

• 3. SINIF UYE
  • Puan 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2007, 18:57:48 »
saol paylaşım için
Elazığspor & Fenerbahçe

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2007, 19:34:52 »
eyw kardeşim

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2007, 14:39:05 »
pylaşım için saol

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2007, 14:45:08 »
eyw

Çevrimdışı Burqi

• 2. SINIF UYE
  • Puan 4650
  • Türkiye FootbaLL kinq
    • MSN Messenger - team_burhan@w.cn
    • Profili Görüntüle