Gönderen Konu: Gıda üretiminde en sağlıksız il İstanbul  (Okunma sayısı 439 defa)

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
Gıda üretiminde en sağlıksız il İstanbul
« : 31 Mayıs 2008, 11:58:28 »
Gıda üretiminde en sağlıksız il İstanbul
Türk Sağlık-Sen'in Tarım Bakanlığı verilerine dayanarak gıda denetimiyle ilgili yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de ruhsatlı 27 bin 628 gıda üretim yeri ve 393 bin 112 gıda satış işletmesi ve gıda toplu tüketim yeri bulunuyor. Geçen yıl, bunlardan 212 bin 186'sı denetime tabi tutuldu, geriye kalan 180 bin 926 gıda tüketim ve satış işletmesi hiçbir şekilde denetlenmedi.
Araştırmaya göre, geçen yılki denetimlerde Türkiye genelinde gıda üretim işletmelerine toplam 3 bin 940 adet ceza kesildi, toplam 347 gıda üretim işletmesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.
Gıda üretim yerlerine kesilen cezaların illere göre dağılımına göre, cezaların bin 301'i İstanbul'da bulunan gıda üretim işletmelerine kesildi. İzmir'de 392, Ankara'da 210 işletmeye ceza verildi. Böylece cezaların üçte birinin kesildiği İstanbul, gıda üretim yerlerinin bulunduğu en sağlıksız olduğu şehir oldu.
Araştırmaya göre, Türkiye genelinde ruhsatsız olarak yaklaşık 3 bin gıda üretim ve 25 bine yakın gıda tüketim ve satış yeri bulunuyor.
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, Türkiye genelinde 180 bin gıda satış ve tüketim işletmesinin denetlenmemesinin halk sağlığı için ciddi bir risk olduğunu belirtti ve önlem alınmasını istedi.