Gönderen Konu: Photoshop Dersleri  (Okunma sayısı 5575 defa)

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • MSN Messenger - Tr_YuRY@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« : 18 Mayıs 2007, 13:53:50 »
Evet bu dersimizde resimlerimize enteresan borderlar yapmayaı öğreneceğiz..

İlk olarak resmimizi seçiyoruz ben böle bir resim kullanıcam.

Şimdi Rectangular lasso tool ile resmimizin borderlerının başlıyacağı yerden kesiyoruz ve bu işlemi yaptıktan sonra Ctrl+Shift+I tuşu ile İnverse yapıyoruz şu görüntüyü almış olmalısınız.

Şimdi Q tuşuna basarak quick mask uyguluyoruz görünüm böyle olmalı.

Şimdi filter menüsünden istediğiniz herhangi bir filteri seçip maskimize uyguluyalım ben radil blur'u seçtim mesela...filteri uyguladıktan sonra tekrar q tuşuna basarak quickmasktan çıkıyoruz ve görünüm böyle olmalı..

Şimdi delete tuşuna basarak alanı temizliyoruz ve sonuç..

Buda Farklı bir filterla oluşturulmuş hali ...

iyi çalışmalar.:

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2007, 13:54:42 »
Layer Mask [İki Resmi Birleştirme.]

Layer'da görünmesini istemediğimiz kısımları kapatmak için en iyi yöntem Layer Mask kullanmaktır. Silmek, geri dönüş imkanını yok edecektir. (History'den dönmeniz mümkün tabii, ama silme işlemlerini kesintisiz yapmadıysanız, arada mutlaka kalması gekeren uygulamalarınız varsa onlar da geri dönüş sırasında yok olur)

Bu elimizdeki ilk layer... ctrl+J ile çoğaltın.

Üzerine bir tablo çereçevesi ekledim, gölge yaptım. Çerçeve dışında kalan kısımda sadece deniz görünmesini istiyorum. Bunun için doku taşımam gerek.

[
Clone Tool'a da kısa bir değinelim, ayrıntılı olanını başka bir sayfada anlatırım. Clone Tool doku taşımaya yarayan bir araç... Alt tuşu basılı iken tıkladığınız yerdeki dokuyu resmin üzerinde başka bir yerde, fırça büyüklüğünüzde oluşturuyor.
Denizden doku alıp gerekli yerleri kapatıyorum.

Doku taşındıktan sonra çerçevenin altı da deniz oldu. Çereçevenin içindeki kısım nasıl olsa görünmeyeceği için orasıyla uğraşmayı es geçiyorum.

1. layerı crtl+J ile çoğaltmıştık. Şimdi onu sıra kullanmaya geldi. ctrl+T ile seçip küçültüyorum.
Şimdi bu uzun girişten sonra, gelelim, Layer Mask kullanımına :) [/LEFT]

[/LEFT]
Layer Maska ulaşacağınız yer burası. [/LEFT]
[/LEFT]
[INDENT]
Hangi layera eklemek istiyorsanız o seçiliyken buraya ulaşırsanız, layerın yanına bir bölüm daha eklenir. Eklenen bölümle layer birbirine kilitlidir, yer değiştirdiğiniz zaman birlikte hareket eder, özel bir nedeniniz yoksa bu kilidi açmayın. Çalışırken sağdaki şu an beyaz görünen bölüm üzerinde işlem yapacaksınız. Başka layerlarda çalıştıktan sonra buraya döndüğünüzde, doğru yere tıklamayı unutmayın. Yoksa resmin üstünde çılışmış olursunuz, maskın değil.
[/INDENT]
[INDENT]
Üst alt renk mask kısmına tıklı iken siyah/beyaza döner.
[/INDENT]

İşin durumuna göre fırça büyüklüğünü belirleyin.
[INDENT]
Maskta fırça ile siyah boyadığınız yer, artık görünmez olur.
Beyazı üst renk yaparsanız ve beyaz boyarsanız, görünmez olan yerleri tekrar görmeye başlarsınız.

Fırçanın opacity değerini azaltarak iki layer arasındaki geçişin yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta hepsi, yapmak istediğiniz amaca uygun değiştirebileceğiniz şeylerdir.

[INDENT]
Layer Maskı hiç silmeden bırakabileceğiniz gibi, silmeye de karar verebilirsiniz. Layer penceresinin altındaki çöp kutusunu ikonuna sürükleyerek bunu yapabilirsiniz. Bu durumda size soran bir pencere görünür. Yaptıklarınızın layer üzerinde uygulanmasını istiyor musunuz, istemiyor musunuz?
İstiyorsanız Apply, değilse, Discart düğmesine tıklamanız gerekir.
[/INDENT]

Çalışmanızın bir aşamasında, maskı iptal etmedene sadece görünmez yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için, Shift tuşu basılıyken Layer Mask üzerine tıklayın. Şekilde göründüğü gibi, kırmızı bir çarpı oluşacak, ve siz tekrar aynı işlemi yapıncaya kadar devre dışı kalacaktır.

[/INDENT]

Tekrar resmimize dönelim.

Kullanılan tüm layerlar bunlar...
ve sonuç:

Devamı Gelecek.....

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2007, 13:55:13 »

1. Adım
400x400 pixellik "transparent" background'a sahip  yeni bir döküman açın. Ve bu layer'ı "Arka" olarak adını değiştirin.

2. Adım
Edit -> Fill diyerek içini siyaha boyayın.
3. Adım
İstediğiniz bir fontla büyük bir yazı yazın. Mesela ben 72 pt ve Impact fontu ile yazdım.

4. Adım
Layer > Rasterize > Type adımını uygulayalım. Ve bu yazının olduğu Layer'ın adını "Text" olarak değiştirelim.
5. Adım
Şimdi Layer -> Duplicate Layer diyelim ve bunu da "Text2" olarak adlandıralım. Sonra sağ aşağıdaki Layers Panel'den Text 2'nin yanındaki göze tıklayarak gözü kapayalım. Bu sayede bu layer görünmez olacaktır.
6. Adım
Şimdi yine sağ alttaki Layers Panel'den "Text" layer'ına tıklayalım ve onu seçelim. Seçtikten sonra üstteki menüden Layer > Merge Visible diyelim. 4.,5. ve 6. adımın sonucunda böyle bir ekran olmalı:

7. Adım
Şimdi Edit > Transform > 90 CW diyelim. Sonra Filter >Stylize > Wind tabına girelim. Önce "Direction" kısmı "From the Right" olacak. Ok dedikten sonra bir kere de CTRL+F diyoruz. Böylece 2 kere Wind efekti vermiş olmalı. Sonra aynı şekilde fakat bu sefer "Direction" kısmı "From the Left" olacak. Tabii yine 2 tane Wind efekti vermemiz lazım. CTRL+F'e basmayı unutmayın!

8. Adım
Edit -> Transform > 90 CCW diyelim. Şimdi aynen 7. Adımda olduğu gibi Filter >Stylize > Wind efektini bir sağdan bir soldan uygulayalım. Ama bu sefer CTRL+F'e basmayın! Yani 1 kere Wind Efekti verilecek!

9. Adım
Filter > Distort > Ripple efektini uyguluyoruz. (Hiç bir ayarına dokunmadan)

10. Adım
Image > Adjustments > Hue/Saturation tabına girelim. Burada Colorize seçeneğine tik atarak istediğiniz rengi seçiyorsunuz. Mesela ben yeşil seçtim.

11. Adım
Şimdi sağ alttaki Layers Panel'den "Text2" layer'ına tıklayalım ve Select > Load Selection diyelim. Yazımız aşağıdaki gibi seçilmiş olmalı.

12. Adım
Select > Contract tabına girerek 2 px seçip OK diyelim. Sonra 5. Adımda hatırlarsanız göze tıklayarak layer'ı görünmez yapmıştık şimdi tekrar göze (olmayan) tıklayarak Layer'ı görünür yapalım. Son olarak Edit > Fill diyerek yazımızın içini siyaha boyayalım. Artık hazırız Layer -> Flatten Image diyerek bitiriyoruz. İşte sonuç:

Kolay gelsin  :)

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2007, 13:55:49 »
Efekti uygulayacagımız resmi seçmek için " File =>Open " yada " CTRL + O " kısa yolunu uyguluyoruz. Resmimizi seçtikten sonra ;

Panelden " Lasso Tool " aracı ile resimde belirgin yapacagımız yeri seçiyoruz. ( mause ile , sol tuşla bir kere tıklıyoruz seçilecek yere kadar yani çizmeye başladıgımızın sonuna kadar çiziyoruz ve bitiriyoruz )

Resimdeki gibi belirgin yapmak istedigimiz yeri seçiyoruz.

Resmimizi seçtikten sonra resimdeki gibi , " Select => Feather " yada " ALT + CTRL + D " kısa yolunu uyguluyoruz çıkan menüye 20 yazıyoruz. ( bu işlemle seçimi yumşatmış oluyoruz )

Yumşatma işlemi bittikten sonra , yaptıgımız seçimi tersine çeviriyoruz. Resimdeki gibi " Select => Inverse " yada " SHİFT + CTRL + I " kısa yolunu uyguluyoruz.

Son efekt olarak Resimdeki gibi " Filter => Blur => Radial Blur " Çıkan pencerede Amount : 60 , Qulity : Draft olmalıdır.

Sonuç olarak ; Biz resmimizde gülü belirgin yapmışız. Burda önemli olan mantıgı kavramak , daha güzel sonuçlar çıkacagına eminim.

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2007, 13:56:36 »

Ctrl+Shift+U

Ctrl+M. Aşağıdaki değerleri girin.

Ctrl+U. Adjust hue/saturation ve aşağıdaki değerleri girin.

elliptical shape tool ile bi ay çizin.

Ve outer glow u aşaıdaki değerler ile birlikte ekleyin.

lasso tool u kullanarak ayın etrafında rasgele bi seçim yapın.

Ctrl+Alt+D

Yeni bir layer oluşturun.Sonra  Filter/Render/Clouds uygulayın.

Layer mode yi pin light olarak değiştirin.

İsterseniz ayın üstüne siyah bi kuş resmide ekleyebilirsiniz.

Yabancı siteden çeviridir.

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2007, 13:57:27 »

hareketli deniz dalgası dersi
arkadaşlar seçtİginiz resimin boyutu önemlidir küçük boyutlu resimlerde çok daha başarılı
çalışmalr çıkmakdadır

öncelikle aşagıdaki ücretsiz programı indirim
not: program free ve plug in degildir
<a href="http://www.download.com/Sqirlz-Water-Reflections/3000-2186_4-10494753.html?tag=lst-0-3" target="_blank">
link
</a>

1- istedigimiz resmi photoshopta açıp boyutunu ayarlıyoruz

2-dalga efektinin buyuklugunu düşünerek ctrl+n ile yeni bir çalışma açıyoruz

3- ctrl yapıp remi boş çalışmaya sürüklüyoruz

4- boşlugu beyaz boya ile dolduruyoruz

5- resmi kaydedip ekte verdigim programı açıyoruz

6- siyah daire içine aldıgım kırmızı daireye tıklayor daha sonra beyaz alanımızı lasso ile seçim yarap gibi seçiyoruz

7-üst menüden reflect options >costumize yi tıklıyoruz

8- açılan pencereden aşagıdaki ayarları giriyoruz

9-sarı oka tıklıyor ve aşagıdaki ekranıda resimdeki gibi yapıyoruz

10- menüden animate>file squense save i seçiyoruz

11- açılan pencereden yeni bir kalsör oluşturup dosya ismi giriyoruz

12-programı kapatıp imagereadyi açıyoruz
file >import >folder as frames diyoruz
açılan pencereden kaydettigimiz klasörü buluyoruz

13-animation penceresinden layer sıramasını kontrol ediyor ayarlıyoruz

14-file >save optimazed as diyip kaydediyoruz

sonuç

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2007, 13:58:15 »
1.yeni bir çalışma sayfa açiyoruz 800x600.(siyah)
<D> harfe basın renkler siyah beyaz olsun.

2.Actions panelinden New Action...başlatın.

3.siyah fonumuza Dublicate uyguluyoruz.blending mode>screen değiştiriyoruz.

4. Filter > Render > Clouds

5. Filter > Pixelate > Mosaic

6. Filter > Sketch > Reticulation

7. actionsu durduryoruz.

8. hazırladığımız actionsu 8-10 defa uyguluyoruz.

9.tüm layerleri birleştırıyoruz.siyah fonumuz kalsın.

10. Filter > Sketch > Photocopy.

11. Ctrl+I (İmace>Adjustments>Invert)

12. Auto Levels (Shift+Ctrl+L).

13. Image > Adjustments > Hue/Saturation

14.Duplicate Layer> blending mode > Overlay.

15. Fitler> Blur> Gaussian Blur.

16. Image > Adjustments > Hue/Saturation

17.2 layerimizi birleştırelim.

18. Edit > Trasform > Perspective.

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2007, 13:58:42 »
Bu dersimizde bir Citroen'in arka lambalarını modifiye edeceğiz.

Şimdi ilk önce yapmanız gereken arka lambanın etrafında polygon lasso tool ile dönmek.

Ardından Image>Adjust>Channel Mixer a gidin ve Monochrome'un yanına tik koyun.

Ve bu işlemden sonra artık arabamızın arka ışıkları arabanın rengiyle uyumlu.

ALINTIDIR

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #8 : 18 Mayıs 2007, 13:59:11 »

Bu dersimizde Bir lexusa karbon fibre kaput yapacağız.

Karbon fiber kaputumuzu oluşturacağız önce.Yeni bir belge açın ve aşağıdaki değerleri girin.Sonrada maximum zoom yapın.(CTRL + 0(YANİ SIFIR))

Ardından karbon fiber desenini oluşturmak için oluşturduğumuz yeni belgenin sol üst çeyreğini Rectengular Marque tool ile seçeceğiz.Sonra gradient fill toolu seçeceğiz.Daha sonra soldan sağa dikkatlice aşağıdaki gibi boşlukları dolduracağız.sağ alt köşeyede aynı işlemi uygulayacağız.(Ama bu sefer sağdan sola olacak şekilde.)Eğer doğru yaptıysanız aşağıdaki görüntüyü elde edeceksiniz.

Carbon fiber desenindeki son adımımız ise bunu tanımlamak.Edit>Define Pattern e gidin.İsmini Resimdiki gibi koyun(Carbon Fibre) ve ok'e basın.Artık dosyayı kaydetmeden kapatabilirsiniz.Çünkü yaptığımız işlem artık photoshopta kayıtlı durumda.

Şimdi arabamızın resimini açıyoruz.Daha sonra polygonal lasso tool ile dikkatlice arabanın stock kaputunu seçiyoruz.(yani kendinde olan orjinal kaputunu)sonra seçtiğimiz bölümü yeni bir layera kopyala yapıştır yapıyoruz.

Ardından yeni bir dosya açıyoruz.Dosyanın boyutu benim arabamın resmi 1024x768 olduğu için ben 1600x1200 yaptım.Siz de kendi resminize göre ayarlayın.

Yeni bir layer yaratın ve Edit>Fill yapın custom patterne deseninizi seçin(carbon fibre deseni) ve okeye basın.

Rectangular Marque tool ile bütün resmi seçin ve yeni bir layere kopyala yapıştır yapın.Bu yeni layer araba için fazla büyük olacak.Bu yüzden grab handles'ı kullanın ve yeni layer yerine oturacaktır.Şimdi resim aşağıdaki gibi gözükecektir.

Şimdi karbn kaputumuzun daha gerçekçi görünmesi için bütün CF layerini seçin ve Filters>Distort>Twirl e gidin.

Aşağıdaki ayarları yapın.

Şimdi beceri isteyen bölüm geliyor.CF layerdayken ctrlye basılı tutun ve carbonu ekleyeceğiniz layerin üzerine tıklayın.Ve delete'ye basın.

Şimdi layer blending modunu multiply olarak değiştirin.

Evet bitti sayılır.Son adımımız ise Carbon Fiber layerini kaput layerine flatten yapın.Ve işte karşınızda Carbon Fiber Kaputlu bir lexus duruyor.

ALINTIDIR....

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #9 : 18 Mayıs 2007, 13:59:41 »
öncelikle bu brush setini alıyoruz ve gerekli işlemleri yapıyoruz.
1: yeni dökümanımızı 500 e 500 lük açıp içini siyahla dolduruyoruz.
2: 5D5D5D rengini seçip (koyu gri gibi bişey) yukardaki adreste verdiğim fırçalardan biriyle gelişi güzel bir kaç tıklama yapıyoruz

3: yeni layer açıp busefer daha  farklı fırçalarla sağ köşieye doğru beyaz renkle ufak çaplı bir kaç çizik atıyoruz
4: yeni layer açıp 2. adımdaki işlemleri daha farklı brushlarla daha az ama boş yerlere uyguluyoruz
5: yeni layer açıp 3. adımı yeniden yapıyoruz :D aa busefer daha fazla ve daha farklı fırçalarla! sonuç bunun gibi bişey olmalı heralde

6: back groun hariç layerları merge yapıyruz. layerımız seçili iken color balance gidip aşşağıdaki ayarları giriyoruz

eğer image size ı 400 e 400 yaparsanız aşşağıdaki gibi bir görüntü elde edersinniz   başarılar...

ALINTIDIR

Çevrimdışı C3MALAKKo

• Osc Çizik Üye

• 1. SINIF ÜYE
  • *
  • Puan 3
    • Profili Görüntüle
Photoshop Dersleri
« Yanıtla #10 : 19 Mayıs 2007, 10:09:54 »
ÇOK SAOL   ;) ;)

Çevrimdışı YuRY

• 1. SINIF ÜYE