Gönderen Konu: Adİ Yunus  (Okunma sayısı 535 defa)

Çevrimdışı Sinoplu57

• Osc Admin
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 291
    • Profili Görüntüle
Adİ Yunus
« : 01 Şubat 2008, 02:53:18 »
Adİ Yunus
Bu ailenin en güzel üyelerinden biridir. Bütün denizlerde bulunursa da daha çok sıcak ve ılımlı bölgelerde boldur. Transatlantiklerin güvertelerinden seyredilebilen zarif ve sportmen hayvan odur. Adi yunus, saatte 15-20 mil hızla yol alan gemilere yetişip onları geçerken,son derece zarif ve âdeta zahmetsiz gözüken atlayışlarla suyu yarar. Bazı denizciler tarafından, «Denizlerin Oku» adı verilen bu hayvanın hızının 30 mil (55 kilometre kadar) olduğu dahi söylenmektedir.
İnce yapılı bir hayvan olan adi yunusun, alnından bir olukla ayrılan sivri uçlu ve aşağı yukarı 15 santim uzunluğunda bir gagası vardır. Gözleri birer siyah halka ile çevrili olduğundan, gözlük takmış hissini uyandırır. Grimsi yeşil veya kahverengi olan yanları daha koyuca tonlu çizgilerle süslüdür.
Bu usta yüzücü aşağı yukarı 2 metre 10 santim uzunluğundadır ve bir tek solunum deliği vardır. Daha iri akrabaları gibi, kalın bir yağ tabakası sayesinde soğuktan korunur. Çok sayıda dişleri vardır. Her çenesindeki dişlerin sayısı bazen yüzü bulur. Bunlar içice geçerek, hayvanın gıdası olan balıklan yakalayıp zaptetmesine yardım ederler. Sokulgan yunus, hemcinsleriyle ıslık çalmak suretiyle anlaşır.
Adi yunus uzaktan pekâlâ balina ile karıştınlabilir. İri yunuslardan zaten çok kere balina diye bahsedilir. Bu güzel haytfan profesyonel balinaeılara av olamayacak derecede küçük sayılır.
Bir yunusun doğuşu: Adi yunus da öbür akrabaları gibi tek yavru yavrular. Yavru çiftleşmeden on bir, on iki ay sonra dünyaya gelir. Yavru yunusun doğumu otuz beş dakika sürerse de, yavru bundan daha büyük bir hızla hayata girer.
Derin sularda doğan yavru, soluk almak için derhal su yüzüne çıkmak zorundadır. Anne doğumdan hemen sonra yavrusunun altına dalarak onun yüzeye çıkmasına yardım eder. Bununla beraber yavru suyun yüzüne çıkmak için yardıma pek ihtiyaç göstermez.
Yavru doğumdan otuz dakika sonra ilk yemeğini yemeye hazır durumdadır. Annesi önceleri onu birer saatlik aralıklarla suyun altında emzirir. Yavru yunus bu emzirme faslının ilk devrelerinde beş saniyede bir soluk almaya çıkar. Anne sütü onun ağzına daha ziyade pompayla fışkırtır gibi sıkar.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Adİ Yunus
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2008, 14:36:24 »
Paylaşim İçin Sağol