Gönderen Konu: TimeShift  (Okunma sayısı 613 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
TimeShift
« : 10 Ağustos 2007, 22:09:27 »
Zamane FPS demoları çok uyuz. Şu an aklıma 'F.E.A.R' ve 'Rainbow Six: Lockdown' demoları geliyor. Bu oyunların demolarını da ben incelemiştim. Şimdiki oyunumuz ise TimeShift. Demo dosyasının boyutu tam 577 MB ve oyun 4.5 dakika gibi bir sürede bitiyor! Sevgili kardeşim; heves kursağımda kalacaksa, niye beni üç saat bekletiyorsun? On tane adam öldürmek için niye zahmete giriyorum? Ama gelin görün ki, ne kadar laf atsam da, ne kadar dert yansam da, iyi bir oyunun sinyallerini aldığımı zannediyorum. Zaten sözlerim oyuna değildi; demonun kısalığınaydı. İnsan beklentisinin karşılığını almak istiyor; alamayınca da sinirleniyor. Neyse, yazının kısa ve basit olmaması için elimden geleni yapacağım artık. TimeShift demo...

Önce; demo'ya özgü, basit bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Ayarlarınızı kontrol ettikten sonra 'New Game' diyerek oyuna başlıyorsunuz. Hikâye, bir istasyonda başlıyor ve görevin başında yapmanız gerekenlerin kısa bir özetini dinliyor ve izliyorsunuz. Kısa bir görevi, kısaca tanıtmak ne kadar kısa sürer, bilinmez. Siz bunu aklınızdan geçirirken kısa tanıtım bitmiş olacaktır zaten. Hâtta kafanıza bir-iki mermi yemiş de olabilirsiniz. Bunun sebebi burnunuzun dibinde adamlarla oyuna başlamanız. Ama sizi fark etmeyebilirler de bu elemanlar. Her neyse işte; direkt kan görerek başlıyorsunuz. Rainbow Six:Lockdown'da kan açısından eksikler olduğunu belirtmiştim. TimeShift adlı oyunumuz ise bu konuda tam benlik. Şöyle; adamı vurdun mu, duvara kan sıçrayacak ki, türünün hakkını verdiğini düşünelim. Bu iki adamı öldürdükten sonra, istasyondan çıkmanız gerekiyor. Dışarı çıkıp birkaç kişiyi daha hallediyorsunuz. Amacınıza ulaşmak en fazla 5 dakikanızı alacaktır. Kolay gelsin diyeceğim ama gerek yok; daha kolay olamaz...

Oyunun en garip yanı; zamanla oyuncak gibi oynayabilmemiz. Şöyle özet geçeyim:

Yavaşlatma: Aklıma 'Max Payne' geldi şimdi bak; duygulandım. Genellikle adam öldüreceğiniz zaman işinize yarayacak. Dilediğiniz gibi yavaş akıtın zamanı, utanmayın...

Durdurma: Pek fazla oyunda göremediğimiz bir oynama türü bu. Genellikle ateşin ve güç kalkanlarının -şimdi de aklıma G.O.R.A geldi- içinden geçerken kullanacaksınız veya görülmek istemediğiniz bir yerden geçerken...

Geri Alma: En garibi de bu zaten. Pişman olduğunuz bir iş yaptıysanız, üzülmenize gerek yok. Kısacası son pişmanlık fayda ediyor bu oynama şekli ile...

Gördüğünüz gibi, bu oynama şekilleri sayesinde zamanı yalama yapıyorsunuz. Tehlikeli olmasına karşın çok eğlenceli olduğu söylenebilir bu oyuncakların. Tabiî bunların bir kullanma süresi var. Oyuncak dediysek emanet yani. Düzgün kullanın ve kırmayın sakın. Böylece yerine yenileri gelir. Siz de daha fazla oynayabilirsiniz. Zaman konusunu geçiyorum artık. Oyun klasik bir FPS. Özellikle F.E.A.R'a çok benzettim ben. Tek farkı gerilimin fazla olmaması. Ama adamlar paramparça olabiliyor. Kol bacak falan kopuyor. Ölünün kafasıyla top oynamak falan da mümkün. Daha fazla iğrençleşmeden grafiklere geçiyorum.

Grafikler, dosya boyutunun büyüklüğünde, en büyük paya sahip. Gerçekten ileri düzeyde. Tamamen düşük seviyede bile göze berbat gelmiyor. Dolayısıyla tam sürümde iyi bir ekran kartımızın olması gerekecek. Özellikle kan efektleri ve vücudun parçalanması güzel olmuş. Ama tam sürümde düzeltilmesi gereken, ufak tefek de olsa eksikler var. Umarım bunu dilediğimiz hâlde görürüz. Ses efektleri oldukça iyi ama eksikler yine var. Örneğin; ölen adamlar sessiz sedasız gidiyor bazen. Olabilir tabiî ama hoş olmuyor. Özellikle kurşun sesleri ve patlama esnasında çıkan sesler çok iyi. Başarılı bir seviye gözler önünde...

Oynanabilirlik, seçenek bolluğu sayesinde iyi sayılır. 14 farklı silah -tam sürüm için böyle, demo'da 3 tane var- ve operasyon araçları emrinizde. Kontrol düzeneği önce biraz karışık geliyor. Mesela, zamanı durduracağım diye geriye alabiliyorsunuz. Gerçi bu biraz dikkat işi ama olsun. Tuş kalabalığı, az da olsa her FPS'de vardır. Bu tür için daha iyi bir seçenek bulabilir miyiz, bilemiyorum. Tam sürümü beklemek lâzım. Ama bunun yerine F.E.A.R oynamak daha mantıklı geliyor. Tam sürüm çıksın, o zaman tam bir sonuca varacağız.
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
TimeShift
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2007, 21:28:55 »
paylaşım için saol