Gönderen Konu: The Movies  (Okunma sayısı 508 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
The Movies
« : 10 Ağustos 2007, 22:08:25 »
Olmadı. Biraz daha içten ve gülümseyerek. Oğlum, ışıkçı, bu tarafa gel sen de. Kamera burada olsa daha iyi olacak sanırım. Haydi, sallanmayın. Biraz çabuk.
- Yönetmenim, hazırız.
- Çok güzel, bu sefer olacak. Üç, iki, bir� Kayıt!

Sanırım bayağı uzun bir zaman oldu bu oyunu öğreneli. En başta kulağa çok garip geliyordu. Bir sahne kuracaksın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayarak kendi filmini çekeceksin. İsmi bile yeter demiştim duyduğumda. �The Movies�, ismiyle konusunu hemen anlatıyordu çünkü. Çıkışına günler kala, �Most Wanted� la birlikte alayım bari de bilgisayarım cümbüş görsün� dedim kendi kendime ve sabırsızlıkla beklediğim iki oyunu da aldım. Şimdi birini sizlerle paylaşıyorum. Senarist, yönetmen, oyuncu, çöpçü� Hepsi sizsiniz ve The Movies�lesiniz.

Sabırsızlığınızı köpürtmeyen bir yükleme aşamasının ardından, masaüstündeki yeni simgeniz aracılığı ile sıradışı oyununuza ayak atıyorsunuz. Menü öncesi, beşten geri sayan sinema animasyonunu seyrediyorsunuz ve karşınızda �The Movies�. Hemen detaya girilmemiş, sıradan ayarlar bölümüne giriyor ve kendinize göre düzenlemeler yapıyorsunuz -ben öyle yaptım şahsen-. Ayarın sonrasında menüdeki ana başlıklara göz atıyorsunuz. �Movie Player�, yabancı olan tek başlık. Aslında ismi ne işe yaradığını açıklıyor sayılır. Oyunda çektiğiniz filmleri burada seyredebiliyorsunuz. Görevi bu.

�Game� başlığı, işimiz olan yer tabii ki arkadaşlar. �Ee, ne de olsa ilk defa böyle bir oyun oynayacağım; önce öğreneyim.� derseniz, çoğu oyunda olduğu gibi bu oyunda da öğretici bir bölüm var. �Learn the Basics� yardımcınız. Oyunun işleyişi konusunda aydınlanmanızı sağlayacaktır bu bölüm. İster öğrenin ister sürpriz isteyin, neticede �New Game� diyeceksiniz. O zaman New Game!

Yıl 1920�Geniş bir arazi, �Staff Office� ve 3-5 kişi ile oyuna başlıyorsunuz. Öncelikli amacınız iyi bir düzenleme ve uyumlu bir kadro olmalı. Her neyse, kendinize göre düzenlemeleri kafanızda oluşturduktan sonra sıra bunu arazi üzerine dökmeye gelecektir. Tavsiyem, en başta fazla işçi çalıştırmanız. Bu zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra kişilerin eğilimlerine göre görev dağılımı yapmaya geliyor sıra, aslında en zor husus da bu olsa gerek.. En küçük bir şeyde morali bozulan, ona küsen, buna kulak asmayan birini yönetmen veya oyuncu yaptınız mı yandınız demektir. İş, içinden çıkılmaz bir hâl alabiliyor. Buna en baştan izin vermeyin sakın!

Oyunun en başında 1-2 hazır senaryo kapının önüne konuyor. Size kalan, bunları �Casting Office� denen yere götürmek ve burada yönetmen, oyuncu ve ekstraları seçmek. Daha sonra film çekilmeye başlanıyor. Tabii bunun için hazır stüdyolar kurmanız gerekecek.. Buralarda filmlerinizi çekiyorsunuz. Film bittiğinde piyasaya sunuyorsunuz ve paraları beklemeye başlıyorsunuz. Her şey para değil elbette. Yönetmenin ve oyuncunun notu sizi etkiliyor. Filmin, dergi ve gazetelerce eleştirisi sizleri bazen sevindiriyor, bazen de üzüyor. Oyun bu şekilde tekdüze ilerlemiyor, korkmayın. İşe senaryo giriyor daha sonra. Kendi film dalınızı seçiyorsunuz ve senaristlere görev veriyorsunuz. Daha sonra kendi senaryonuzu alıyorsunuz ve kadro ile çekime gidiyorsunuz. İleri bölümlerde, filme etki şansınız oluyor. Arka planı değiştirebilme, kavga boyutunu ayarlayabilme bunlardan yalnızca bir kaçı. Çekilsin filmler gelsin paralar.

Belli aralıklarla düzenlenen ödüllü yarışmalara katılıyorsunuz daha sonra. Burada kazanmak oldukça zor. En iyi film, en iyi stüdyo gibi ödüller sahiplerini buluyor.

Bunu bir daha vurgulamam iyi olacaktır. Oyunda en önemli madde kadro. Tutup bir inşaat işçisini, olmadık bir zamanda yönetmen yapmanız sizin için bir sondur. Yönetmenlik isteyene oyunculuk verirseniz tökezlersiniz. Sadece bir kişinin maaşına zam yaparsanız, kendi isyanınızı meydana getirirsiniz. Morali bozuk bir oyuncu ile film çekerseniz, eleştirilere direnmek zorunda kalırsınız.

İlerleyen zamanla birlikte gelişen teknoloji, oyunu tekdüze olmaktan �tamamen� uzaklaştırıyor. Her şeyi ile size ait bir stüdyo var ve siz bu şansı değerlendirmek mecburiyetindesiniz. Canınızın sıkılması istemiyorum ve diğerlerine geliyorum.

Bu tip bir oyun için oldukça iyi bir grafiği var The Movies�in. Yakınlaşmak görüntüyü çok fazla batırmıyor. İnsanların hâl ve hareketleri oldukça gerçekçi ve binalar oldukça iyi görünüyor. Çevre zaten uyumlu. Ses kendini pek göstermese de vasat sayılmaz. Sadece film çekimi sırasında daha belirgin seslerin kullanılması daha iyi olurdu sanırım.

İnsanları �tut-sürükle-bırak� şeklinde yönlendiriyoruz. Ve bu bizlere daha çok yardımcı oluyor. Adamlar uyuz bir şekilde sallanarak gelmiyor. Direk getiriyoruz elemanları. Oynanabilirlik konusunda şüphesiz en büyük artıyı bu özellik kazandırıyor. Eğlence ise yeni bir konunun işlenmesi sebebi ile oldukça iyi. Hâtta harika�

Beklediğimize yanmayacağız arkadaşlar. Alanların yorumlarını bekliyorum, almayanların da almasını tavsiye ediyorum�

İyi oyunlar�
Ömer �MarsH� Yalçın
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
The Movies
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2007, 21:42:02 »
paylaşım için saol