Gönderen Konu: Nascar Simracing  (Okunma sayısı 664 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Nascar Simracing
« : 10 Ağustos 2007, 19:36:55 »
Hangimiz  arkadaşlarına  "Oğlum  saat  üçte  Eurosports'ta  Nascar yarışı var  onu  izleyeceğim!"  diyerek  kartopu  savaşından kaçmadı ki...  Hangimiz  bitmek  bilmeyen  daire şeklindeki pistte  koşulan(!) yarışı  izlerken  uyuya  kalmadı ki... Ya da hangimiz  EA Sports firmasına  hayranlık  duymuyoruz ki...  Tabii ki siz!  Eğer EA Sports'u ve Nascar  yarışlarını  gerçekten beğenseydiniz,  şu anda bu yazıyı okumak yerine tuvalete  koşar  gibi  oyuncunuza  koşuyor  olurdunuz!

Papyrus Racing Games  firmasının  kepenk  kapatıp  üstüne  bir bidon soğuk su içmesinden  sonra  başımızın tacı  sömürücü firmamız (Farkında mısınız  sömürücülere karşı  bir  hayranlığımız  söz konusu! Bkz: ABD ve  EA.)  EA,  Nascar  yarışlarının  telif  haklarına   atladı ve  kalitesini Nascar  yarışlarına da yansıtmaya başladı.  E  o  zaman  çoğunlukla  Japonlar  için  kullandığımız  "Adamlar  yapıyor  ağabey!"  cümlesini EA için  sarfedelim  ve  karşımıza  zırank  edasıyla  2 cd olarak gelen Nascar Sim Racing  oyununa  kesin  giriş  yapalım.  Anladığınız  gibi  EA,   Avrupa Birliği  gibi  yok  müzakere  tarihiymiş,  yok  anasının  gözüymüş  gibi  zorluklar  çıkarmıyor,  oyunu  yükleseniz  yeter...

Erman Hoca'ya  sormuşlar,  Nascar yarışları  bu  oyunda  kaç  turnuvaya  ayrılıyor  diye,  Erman Hoca  da  kıramamış,  yanıtlamış  tabii:  "Şimdi  arkadaş...  Sevgili Şansal...  Nascar  yarışları  bu  oyunda üçe  ayrılıyor. Nascar Craftsman Trucks, National Series  and  Nextel Cup.  Bana  sorarsan  en  iyisi  Craftsman Trucks,  çünkü  normal  nascarlarla  değil,  kuyruklu  nascarlarla  -fair play kuralları  içerisinde-  yarışıyorsunuz!" Tabii  Erman  Hoca  konuşmasına İngilizce  katarak  şekil yapmaya  çalıştı  ama  olmadı, olsun! Erman Hoca'dır,  ne  yapsa  dırdır! Hihihihi!  Erman  Hoca'nın da  dediği  gibi  oyunu  üç  ayrı  turnuva  olarak  oynayabiliyoruz.  İster  Single  Player bölümünden  tek  yarış  halinde,  ister "Çocuk da  yaparım,  kariyer de!" diyerek  career modundan  çok  uzun  turnuvalar  şeklinde..

Hepinizin de bildiği  gibi (bilmemek değil,  öğrenmemek  ayıp!)  Nascar yarışları  daire şeklindeki  pistlerde yapılır. Dön  babam  dön.  Sanki  lunaparkta  çocuk  eğlendiriyorsun!  Ulan  bari  kısa  yap da  canımız sıkılmasın. Yok! İlla ki  iki yüz  tur  döneceğiz o  ne idüğü  belirsiz  parkurlarda!  Neyse ki  sevgili yapımcılar  bu  sorunu  biraz  olsun  çözmek  için biraz  gerçek  dışına  çıkmış ve  parkurlardaki  tur  sayısını  yirmi, otuz üç  gibi  makûl sayılara  indirmiş.  Neden  otuz üç  hâlâ anlamış  değilim  ya neyse...  Yine  sevgili yapımcılarımız(EA, sen  bizim,  her-şe-yi-miz-sin!),  bir  süre  sonra  -hâtta daha  ilk  yarışta-  kabak tadı vermeye başlayan daire  şeklindeki  pistlerin de üstesinden  gelmeye  başlamış ve  oyuna şekil  şekil  pistler  eklemiş. Olmuş mu? Olmamış!  İnanın beginner'da bile  denememe rağmen  o  yamuk yumuk pistlerin üstesinden  gelebilmiş  değilim. Ha beginner demişken  ekleyeyim,  zorluk  derecesi  konusunda  üzümünü  yeyin,  bağını  sormayın.  Ne alaka bilmiyorum ama oyunda tam(!) beş tane  zorluk derecesi var. Benim önerim, orta  derecede oynayın. Çünkü  en  zor  derecede aracınızı bir yere sürtseniz  dahi motoru  patlatabiliyorsunuz, beginner'da ise ne yaparsanız yapın,  isterseniz  ters giderek diğer  araçlara kamikaze yapın, yine de aracınıza hiçbir şey  olmuyor. Aslında(Kereminde. Hihihih! Hani Aslı-Kerem  olayı.. Neyse  boşverin  berbat  bir  espriydi. Ama silmeyeceğim!),  aracınızı  binbir  güçlükle  ters çevirerek  diğer araçlara kamikaze  yapma olayı  çok  zevkli  oluyor. Beginner'da oynayıp  diğer  araçları  dağıtırken  zevkten  dört köşe  olabilirsiniz. Aman  daha  fazla  köşelenmeyin,  daireleşmeye  başlarsınız  sonra...

Peki  araç  kullanılabilirliği???  Tabii ki  bir  yarış  oyunu  için  en  önemli şey, araç kullanma keyfidir. Fakat ben EA'in oyunumuza yansıttığı  sürüş biçimini  beğenmedim. Ne bileyim,  daha  önce  Papyrus Racing Games'in  yaptığı Nascar  oyunlarında  araba  kullanmak  daha  zevkliydi.  EA'in Nascar Sim Racing'inde aracımızın arkası kameraya yapışık  kalıyor ve  parkur  dönüyor. Ya da öyle  değil.  Bilmiyorum,  eskiden  daha  güzeldi...

Günümüzün  gelişen  teknolojisi  altında  oyunlarda  ilk  aranan  özellik  olan  grafik  güzelliği  bu  oyunda da mevcut.  Gerek  kaza  yaptığımız da uçuşan  parçalar,  gerek  parkurların  asfaltları  ve  gerekse  etrafta  bulunan  monitörlerde  kendi yarışımızın  yayınlanması... Ancak  tekbir şey hariç: EA'in  bir  türlü  halledemediği  kartondan  seyirciler!  Seyirciler  ya  kartondan,  ya da mukavvadan  yapılmış.  Yaw ses  bile  çıkarmıyorlar!  Tiyatro  izliyorlar sanki! EA,  seyirci modellemesi konusunda da Papyrus Games'in  gerisinde kalmış.

Ya rakiplerimiz  ne  âlemde?  Sanal  bellek  müthiş  ayarlanmış  arkadaşlar. Daha  doğrusu  ayarlanmamış,  biz  ayarlıyoruz.  Rakiplerinizin  sinirini  ve  millete  dalma  gücünü  ayarlayabilir,  böylece  oyunu  kat be kat(o ne lam!) güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca  unutmadan  söyleyeyim,  oyundaki  rakiplerimiz  tamamen  gerçek pilotlardan oluşuyor.

Son  oyunlarında "EA TRAX"  diye  bir  müzik  arşivi olayına  giren  EA,  Nascar Sim Racing'de de bizi  bu  arşivinden  mahrum  etmiyor  ve  kulaklarımızı  şenlendiriyor. Tabii müzikler gibi seslendirmeler de harika  yapılmış. Zaten  bunu  diğer  EA oyunlarında da görüyoruz  ve  ben  eminim ki EA hiçbir  zaman  "En iyi seslendirme yapan oyun firması" özelliğini  diğer firmalara  kaptırmayacak.

Gelelim  günümüzde  çok  önemli  yer tutan  reklam  olayına.  Her zaman reklamların  en  babasını  yapan EA yine  yapacağını yaptı  ve bizi  reklama  boğdu.  Oyunu kariyer  bölümünde  oynarken  "Merchandise" bölümünden  kendi  markanızı  yaratabilir,  "sponsors"  bölümünden  ise  kendinize  sponsorlardan  sponsor  beğenebilirsiniz. Ben  sponsor seçerken  firmaların  bana teklif  ettiği  fiyata  değil,  bana  teklif  veren  firmanın  ismine  baktım.  Mesela  bir  "Georgia Power" yerine  veya  bir "UAW" yerine "Mcdonalds"ı veya  "Motorola"yı  seçtim. Çünkü  arabama  çok  yakıştılar!  Şaka  bir  yana,  eğer  yarış  kazanabiliyorsanız,  sponsorlara  ihtiyacınız  olmayacak.

Papyrus Racing Games'in  ve EA'in  yaptığı  Nascar  oyunlarına  genel  bir  bakış  atacak  olursak;  Papyrus  Games'in  zevkli, EA'in ise  kaliteli  yaptığını görürüz.  Daha doğrusu  yapmış olduğunu,  çünkü Papyrus Games  batan  firmalar  arasındaki yerini aldı.  Yani  sonuç  olarak,  illa ki Nascar  oynayacağım  diyorsanız ve oyununuzun  güncel  olmasını  istiyorsanız,  EA'e eliniz mahkûm...
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive