Gönderen Konu: Missing in Action  (Okunma sayısı 551 defa)

Çevrimdışı melih123

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 2352
    • MSN Messenger - steve_melih@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
Missing in Action
« : 30 Aralık 2007, 22:04:24 »
Amerika, Vietnam savaşından 300 bin asker kaybederek geri döndü. Ve eğer Amerikan helikopterleri olmasaydı, ülkeye geri dönen plastik torba sayısı çok daha yüksek olacaktı

Amiga sahibiyken ellerim joystickle kenetleninceye dek oynadığım sayılı oyunlardan birisiydi Desert Strike. Dudak uçuklatan grafikleri (şimdi görsem hayata küserim) ve ses efektleriyle (ciuvv bum şeklinde) o zamanlar Strike’dan iyisi yoktu. Daha sonra çıkan devam oyunu Jungle Strike’ı ise, şey, en nazik şekilde “mideden ağız yoluyla çıkan sıvı” olarak nitelendireceğim. Geçen sene gelen ve aynı seriden olan Nuclear Strike fena değildi, ama yine de bir şeyler eksikti. Bilgisayar grafik ve ses teknolojisindeki onca gelişmeye rağmen, Desert Strike’ın havası bu oyunda da yoktu. Böylece piyasada bulunan birkaç simulasyonun dışında oynamaya değecek hiç helikopter oyunu kalmıyordu. -DU diyorum, çünkü artık Missing in Action adlı nurtopu gibi bir heli-action oyunumuz var.. Ben biraz evvel tarih dersi verirken uyuklayanlar için tekrar ediyorum: Missing in Action, Vietnam savaşında görev alan bir helikopter pilotunu canlandırdığımız kaliteli bir action-savaş oyunu. Doğrusu oyunu yapanların hakkını vermeli, grafikleriyle, sesleriyle uzun süre kapılıp gidebileceğiniz bir oyun hazırlamışlar. MIA’nın öyle bir özelliği var ki, ben adına SÜREKLİLİK diyorum, bir görevi geçemeyince hırs yapıp tekrar tekrar, taa ki o görevi geçene kadar oynama isteği vermesi.

Oyun, herbiri yedişer görev içeren dört harekattan oluşuyor. Programcılar, aksiyon oyunlarının hep düştüğü “heyecanla başlayıp, sonradan kendini tekrarlama ve monotonlaşma” hatasından kurtulmuşlar. Genellikle önünüze çıkan herşeyi öldürmek yerine, cephanenizi akıllıca tüketmek, öncelikle önemli hedefleri temizleyip, cephane ve hasar durumunuza bağlı olarak, geriye kalan Vietnam güçlerini temizleyip temizleyemeyeceğinize karar vermek zorundasınız. Her başınız sıkıştığında üssünüze geri dönüp cephane fullemek, delinen zırhınızı gıcır gıcır yenisiyle değiştirmek gibi bir şansınız yok. İnebileceğiniz çok az yer var, onlar da haritada gözükmüyor, bulduğunuzda ise size yeni bir silah vermekten öte bir yardımda bulunmuyorlar. Böylesi bir gerçeklik oyuna çok şey katmış.

Vietnam konseptinden nefret ederim (ne işin var elalemin ülkesinde?), ama şunu da utanarak itiraf ediyorum, oyunu oynarken yerdeki çekik gözlülerin gerçekten ölmelerini istedim, öldürdüm de. Tıpkı gerçek savaş gibi, onların da birer insan olduğunu (her ne kadar sanal olsa da) unutuyorsun, onlar sadece beni öldürmek için orada bulunan “şey”ler diyorsun. Kimbilir, belki de gerçek savaş pilotları da aynı şeyleri hissediyorlardır...

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Missing in Action
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2008, 00:18:52 »
Paylaşim için saol