Gönderen Konu: Jaws Unleashed  (Okunma sayısı 630 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Jaws Unleashed
« : 10 Ağustos 2007, 19:30:13 »
Ey insan evladı söyle bana köpekbalıklarından korkmaya ne zaman başladın? Söyle ne yaptıktan sonra denizde ayağının yere değmedi yere açılamamaya başladın? Ne zaman Akdeniz'deki açık sulara bakarak su üstünde köpekbalıklarının kellelerinde olan yüzgeci aradın? Hayır hayır hemen cevabı verme...
  -Vereceğim lan çok pis gaza getirdin: "Jaws" isimli korku filmini izledikten sonra!
  -Emin misin?
  -Hayır ben Necati'yim.
  -Peki son kararın mı?
  -Evet yaw adımı mı bilmeyeceğim!
  -Yaa of kes yayını ağabey doğru düzgün adamlar bulun bana yaa...

Evet arkadaşlar yukarıdaki iki hıyarın diyaloğundan ve yazı başlığından da çakabileceğiniz gibi, "Jaws Unleashed" oyununun ön incelemesinde sizlerle birlikteyiz. Bilmeyen yoktur herhalde, "Jaws" 1975 yılında yapılan ve köpekbalıklarının etrafa saçtığı dehşeti konu alan güzide bir filmdir. Ve şimdi de, o filmin oyunu olarak kabul edeceğimiz Jaws Unleashed geliyor. 1975-2005... Ancak sakın oyunda da filmdeki -şu anda adını hatırlayamadığım- ana karakterimizi yönlendireceğimizi sanmayın! Biz, köpekbalığıyız! Evet evet doğru duydunuz, köpekbalığıyız! Aslında yapımcı firma Appaloosa, oyunda bir insan yerine köpekbalığını canlandırmamızı sağlayarak turnayı gözünden vurmuş durumda. Her ne kadar desteklemesem de maalesef dünyadaki hemen hemen bütün insanlar şiddet düşkünü olup çıktılar... Bunun son örneğini GTA: San Andreas'ta (Yok ağabey kurtulamayacağız bu oyundan bak yine adı geçti.) görmüştük... Bu kez de, sualtında terör estireceğiz...

Oyunumuz iki ana tema üzerine kurulu olacak: Açlık durumu ve sağlık durumu. Bazen küçük balıkları yiyerek, bazen gelişmiş balıklarla (bkz. yunus) kapışarak karnımızı doyururken, imkânımız varsa ve özellikle de herhangi bir görev sırasındaysak, açlığımızı yatıştırmak için insanları tercih edeceğiz. Sağlımızı, daha doğrusu kendimizi korumak için ise Allah vergisi balık kıvraklığımızı kullanarak çeşitli combolar yapacağız ve bize saldıran canlıları şaşırtacağız. Tabii siz "Ben deli Kadir'im uleen, erkek gibi dalarım anladın mı!" diyorsanız, size hemen hemen her gün balığınızın dişlerini bilemenizi öneririm. Aksi takdirde süzüle süzüle su üstüne çıkan kanlar ve et parçaları sizin olacaktır...

Eminim ki eğer oyunun fizik motoru gerçekten iyi olursa suda yüzme duygusunu tadabileceğiz. Hafif bir dürtüşümüzde köpekbalığımızın suyu hafif yararak ve sağ sola süzülerek yüzdüğünü hayal ediyorum da, bir anda kendimi şu anda bulunduğumuz manda deviren sıcaklarından söküp alıyorum... Oyunda yapacağımız en zevkli hareket ise yunus balıklarının yaptığı gibi suyun üstünden atlamak olacak. Bunu özellikle küçük teknelerin işini bitirmek için kullanacağız. Eğer efektler güzel olursa zevkli dakikalar geçirebiliriz...  Bu arada farkındaysanız köpekbalıklarının hep yunus balıklarıyla, suda yaşayan tek memeli hayvan türüyle ezeli rekabeti vardır. Bunun nedeni herhalde yunus balıklarının yardımsever olması ve insanlara yardım etmesidir. Zaten yunus deyince benim aklıma hep Pollyanna gelir. Pollyanna biliyorsunuz yunus adını verdiğimiz hayvanlar gibi iyi yürekli ve iyimserdir. Aslında yunus deyince aklıma Pollyanna'nın gelmesinin başka bir sebebi de, kuzenim Yunus'un suratını Pollyanna'ya benzetmem. "Köpekbalığı bacağımı kopardı! Olsun, ya iki bacağımı da koparsaydı... Oley oley ne güzel hayat, kuşlar çiçekler ne güzel... El ele  verin çocuklar, oynaya oynaya gelin çocuklar. Hadi şarkı söyleyelim."

Şu ana kadar  1 videosu yayımlanan "Jaws Unleashed"de, 75 yapımı filmde bulunan olaylar da  olacakmış. Nasıl olacağını anlamadım ama olacakmış işte. Hatırlıyorum filmde sualtı sergisi gibisinden insanların sualtında kurulan camekân mekâna inip balıkları izlediği fakat çok geçmeden köpekbalıklarının kafa ve kuyruk darbeleriyle camları patlatarak ziyaretçilere korku dolu anlar yaşattığı bir sahne vardı. Bununla ilgili bir resim de yayımlandı, sanırım o sahne bir görev olarak karşımıza çıkacak. Hımm...

Oyunumuzun şu ana kadar yayımlanan resimlerinden ve videosundan edinebileceğimiz ilk izlenimi değerlendirirsek, oyunun grafikleri pek iyi olmayacak gibi. Ama benim için eğlendiricilik grafik kalitesinden çok daha üstündür ve grafiklerin çok iyi olmayacak olması beni fazla ilgilendirmiyor. Oyunun fizik motoru iyi olsun, bana sualtında hareket etme duygusunu versin yeter... Oyunun müzikleri ise tahmin edebileceğiniz gibi kulak tırmalayıcı gerilim müziği -filmde de bulunan- "tin-tin-tin-tirini-tirini-tirini" sesi olacak. Yani hiç değilse videoda öyle. Ayrıca videoda köpekbalığının saldırdığı insanların çok gerçekçi ve güzel çığlık attığını duydum, bu beni biraz olsun gaza getirdi.

1 yıl değil, 5 ay değil, 3 ay değil! Önümüzdeki günlerde PC, PS2 ve Xbox için beyinlerimizi ve yüreklerimizi gerecek olan "Jaws Unleashed"ı 256 gözle bekliyorum... Zaten nedense çoğu kişi ünlü oyunları bekler, ben ise değişik türleri bekliyorum...   
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive