Gönderen Konu: Battle of Britain  (Okunma sayısı 521 defa)

Çevrimdışı Force23

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 334
  • !!ƒяєєѕтуℓєя!!
    • Profili Görüntüle
Battle of Britain
« : 10 Ağustos 2007, 18:49:37 »
Bir Uçuş Simülasyonu yazmak benim uzman olmadığım bir konu. O nedenle oyunu sizlere kabataslak anlatmaya çalışacağım. Hatalarım olursa affola. İnşallah ileride bu tip oyunlar için detaylı rehberleri sitemizde bulabileceksiniz. Şimdilik bu yazı ile idare edin ve oyun hakkındaki temel bilgilere sahip olun.

1940 yazında Alman Luftwaffe, kraliyet hava gücünü ve İngiliz uçak endüstrisini yok ederek Güney Britanya ve İngiliz kanallarına karşı hava üstünlüğü kazanmaya kalkıştı. Bu deneme Britanya Savaşı olarak anıldı ve RAF' a karşı kazanılan bu zafer, eğer sonunda İngiliz adası tarafından istilaya uğramak varsa, kesinlikle gerekli görüldü.

Almanlar, diğer şeyler arasında, kara taburu ve hava gücü arasındaki yakın koordinasyonla, Blitzkrieg (Şimşek Savaşı) tekniğini kullanarak Belçika�yı istila ettiler. Ardından Hollanda ve Mayıs 1940'ta da kuzey Fransa'yı ele geçirdiler. Luftwaffe, bu rolde çok yetenekli olduğunu kanıtladıysa da, Britanya Savaşı�nın bir parçası olan uzun menzil operasyonlar için eğitilmemiş ve de donatılmamıştı.

Yukarıda oyunun kısa hikayesini ve gerçek savaşın hikayesini kısaca özetledim. Amacımız, hangi tarafta isek (İngiltere, Almanya), düşmanı verilen görevler doğrultusunda püskürtmek. Bunu yapmak ise hiç kolay değil.

Oyuna girdiğimizde karşımıza çıkan Training bölümü sayesinde oyundaki temel tuş takımını ve bazı gerekli bilgileri edinebiliyoruz. Bu açıdan, bu bölümü kesinlikle es geçmeyin. Sizi bekleyen 16 adet Training (antrenman) bölümü mevcut. Her biri farklı alanlarda size oyunu öğretmeye çalışıyor.

Campaign seçeneğini seçerek gerçek savaşa ve gerçek görevlere başlayabilirsiniz. 12 tane campaign mevcut oyunumuzda ve her biri birbirinden zor diyebiliriz. Kimi görevlerde sadece havadaki düşmanlarımızı temizlememiz gerekse de, kimi bölümlerde de kara kuvvetlerini yok etmemiz gerekiyor. Oyunda kontroller her simülasyonda olduğu gibi çok zor ve sadece bu türün fanatiklerine çekici gelebilir. Açıkçası ben oynarken aşırı zorlandım ve çoğu görevi defalarca oynamama rağmen pek başarılı olamadım.

Oyunumuzu oynamak için bir joystick şart. �F� tuşu ateş etmemize, �0� hız kazanmamıza yarıyor. Geri kalan diğer tuşların da bir anlamı var, ama saymaya kalksam çok uzun zaman alır ve ne yalan söyleyeyim, hepsini ben de bilmiyorum. Dediğim gibi, bu türde uzman değilim ve sadece temel bir yazı hazırladım sizler için.

Battle of Britain�de grafikler ve harita son derece detaylı hazırlanmış. �F1� tuşuna basarak haritayı görmek de mümkün. Sesler ve oynanabilirlik üst düzeyde. Uçak kontrolleri zor olsa da, bir simülasyon oyunu için aksi düşünülemezdi. Oyunumuzda üç farklı zorluk derecesi var. Ace olarak adı geçen zorluk derecesi sadece uzmanlar için hazırlanmış ve ne kadar zor olduğunu tahmin bile etmek istemiyorum. En düşük seviyede bile, oyun bence son derece zor ve detaylı.

Son söz olarak, Battle of Britain kesinlikle simülasyon tutkunlarına hitap eden başarılı bir oyun. Zor olması, uçuş keyfini ve gerçek tarihi yansıtışı ile oynanmayı hak ediyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın ve bol bol oyun oynayın.
Only God Can Judge Me !!
They''ll Never Take Me Alive