Gönderen Konu: Marsilya'ya Amerikalı talip!  (Okunma sayısı 792 defa)

Çevrimdışı YuRY

• MODERATÖR
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 1606
    • MSN Messenger - Tr_YuRY@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
Marsilya'ya Amerikalı talip!
« : 18 Ocak 2007, 16:14:40 »
Kuzey Amerikalı işadamı Jack Kachkar, Avrupa ve Fransız futbolunun köklü takımlarından Marsilya'yı almaya çok yakın.

1990'larda Avrupa futboluna damgasını vuran ancak daha sonra adı şike skandallarına karışan ve ligden düşürülen, Avrupa'nın köklü kulüplerinden Fransız takımı Marsilya, Kanadalı işadamı Jack Kachkar'a satılıyor. Kulüp tarihinde 8 lig şampiyonluğu bulunan, 1993 yılında Avrupa Şampiyonluğu'na uzanan Marsilya için kesenin ağzını açan Kanadalı işadamı, kulübü eski günlerindeki başarılarına taşımak istediğini duyurdu. Malcolm Glazer'in Manchester United'ı, Randy Lerner'ın Aston Villa'yı satın almasıyla Avrupa futbol pazarına girmeye karar veren Kachkar, Marsilya'yı satın almak için 115 milyon Euro'yu gözden çıkarmış durumda. Suriye doğumlu, Lübnan'da yetişen Amerikalı Kachkar (asıl soyadı Kachkarian), konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Benim ve ailemin en önemli özelliğimiz Fransa'yı çok sevmemiz. Son 5 yıldır her yaz Fransa'nın güneyine gidiyoruz. Bu nedenle uzun süredir Marsilya'nın maçlarını izliyorum. Büyük bir kulüp, muazzam ve inanılmaz bir seyirci potansiyelleri var" dedi.

Fransa'da yayın yapan L'Equipe Gazetesi'ne konuşan Kachkar, İngiliz futbol kulüpleriyle neden ilgilenmediği yönündeki sorular üzerine ise, "Manchester United, yaklaşık 1 milyar dolara satıldı. Bu, benim için çok para. Bunun dışında ben Fransa'yı ve Marsilya'yı seviyorum. Bu nedenle yönümü buraya çevirdim" diye konuştu.

Son 10 yıldır Marsilya'nın başında bulunan Robert Louis-Dreyfus ise, kulübe yaklaşık 200 milyon Euro harcama yapmasına rağmen, takımın kazandığı en ciddi başarı 2 kez UEFA Kupası finallerinde yer almak oldu.

Galatasaraylı eski futbolcu Franck Ribery'nin de formasını giydiği Marsilya, bu sezon Fransa Birinci Futbol Ligi'ne iddialı başlamasına rağmen, düşüşe geçti ve şampiyonluk yarışının oldukça uzağında kaldı. Ligde oynadığı son 4 maçtan 3'ünü kazanan Fransız ekibi, ikinci sıradaki Lens'in 3 puan gerisinde, lider Lyon'un ise 17 puan arkasında üçüncü sırada bulunuyor.

Bu sezon İnter-toto Kupası'na katılan ve oradan da UEFA Kupası'na yükselen Marsilya, Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu'nda saf dışı bıraktığı Çek Mlada Boleslav'a elenerek Avrupa Kupaları'na veda etmişti. Kadrosunu Liverpool'dan Djibril Cisse'yi kiralayarak güçlendiren Marsilya, bunun meyvesini Fransız oyuncunun 5 maçta 5 gol atmasıyla topladı.

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
Ynt: Marsilya'ya Amerikalı talip!
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2007, 22:13:34 »
Haber için saol