Gönderen Konu: FIFA 09-Paul Hossack Röportajı  (Okunma sayısı 1212 defa)

Çevrimdışı FabregaS

• Osc Yönetici
  • 2. SINIF UYE
  • Puan 2519
  • PES 10 VS FİFA 10
    • Profili Görüntüle
FIFA 09-Paul Hossack Röportajı
« : 18 Ağustos 2008, 23:20:23 »
Tarih: 13-08-2008, 13:23

FIFA 4 Fans.de sitesinin Paul Hossack ile yaptığı röportaj OSC farkı ile sizlerle...

Daniel Kaltenthaler (FIFA 4 Fans.de): Öncelikle bize kendinizi tanıtarak başlayabilir misiniz?

Paul Hossack: Ben Paul Hossack ve 5 yıldır EA SPORTS altında FIFA 09 için çalışıyorum. Proje direktörüyüm.

DK: FIFA 09'a baktığımızda ilk gözümüze çarpan yenilik grafikler. Grafik yenilikleriyle ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

PH: Seve seve,evet. Oyunda büyük grafiksel değişikliklerin olduğunu söylemek istiyorum. Artık oyuncular,'Benim yüksek kalitede bir bilgisayarım var,oyunun da daha iyi görünmesini istiyorum' dediklerinde karşılarında grafiksel açıdan çok geliştirilmiş bir FIFA bulacaklar. Grafikleri PS3,Xbox360 seviyesine getirmek için çok uğraştık. Oyuncu yüzleri,3 boyutlu çim,aynı teknoloji,aynı sanatlar. Ten renkleri,formalar,ışık efekleri ve yansımalar üzerine de çok uğraştık ve harika görünüyor artık. Oyuncular oyun sırasında kendilerini sahaya daha yakın hissedecekler bunu gururla söyleyebilirim.

DK: Gelecekte de değişiklikler olacak,gelecek serilerin PS3 ve Xbox360 versiyonlarına daha çok benzemesini bekleyebilir miyiz?

PH: Bu versiyonun üstüne grafikler konusunda ilerlememiz gereken birçok şeyin olduğunu düşünüyorum. Şimdi de geldiğimiz noktadan dolayı çok memnunum,çünkü FIFA 08'in üstüne gerçekten büyük bir adım attık. Ama tabiki her seride grafiklerde geliştirmemiz gereken şeyler olacağı da açık.

DK: Tahminimce grafiksel değişiklikler demek,sistem gereksinimlerinin artması demek. Hangi sistem FIFA 09'u maksimum detayda çalıştıracak,hangisi minimumda?

PH: Yakın zamanda bu konuda tam bilgilendirilme yapılacak,ancak yine de görüşlerimi söyleyeyim. Oyun optimizasyonunun kusursuz olması için hala çalışıyoruz. Size iyi grafiklerde oynamak için,GeForce 8800 ve daha yukarısını öneririm. Böylece maksimum detayda oynayabilirsiniz. Sizlere bu yıl oyunu oynamak için birçok seçenek vereceğiz. Örnek vermek gerekirse,oyuncu isterse 3 boyutlu çimleri kapatabilecek,hakemi ve yan hakemleri kaldırabilecek,ya da başka değişiklikler yaparak,kademe kademe oyunu kendisi için daha oynanabilir kılabilecek. Bu konuda tam bir açıklama henüz yapamıyorum,çünkü dediğim gibi optimizasyonu geliştirmek için hergün çalışıyoruz. Ama söyleyebileceğim en net bilgi,Geforce 8800 ve 3 GB Ram ile oyunu full detay olarak oynayabileceksiniz.

DK: Grafiklerde büyük değişiklikler olduğunu söylediniz. Bize oynanabilirlikle ilgili değişiklikleri söyleyebilir misiniz?

PH: Oynanabilirlikte birçok değişiklik var. Ancak iki ana değişiklik konusu üzerinde durmak istiyorum.

Birincisi,yeni çarpışma sistemi. Bu oynanabilirliğin tüm fiziksel hissiyatını oluşturuyor. Çarpışma,yani oyuncuların birbirleriyle,topla ve sahayla etkileşimi diyebileceğimiz bu sistem,bu yıl baştan yazıldı. Oyuna 350 adet yeni animasyon ekledik,bunun çoğusunda yüksek teknolojili,gerçek hareketleri algılayabilen Motion Capture sistemini kullandık(Ronaldinho'nun üzerine bağlanan kabloları hatırlayın,bu sistem o). Oyuncuların artık sürekli birbiriyle etkileşim halinde olduğunu göreceksiniz. Oyuncuların çeşitli etkileşim bölgeleri olacak. Kafa,bacaklar,vücudun üst ve alt bölgeleri. İki oyuncu düşünün. Birisi güçlü fizikli,diğeri ise ona göre daha güçsüz. Güçsüz oyuncu güçlüye pres yaparken güçlü oyuncu çoğu zaman koşusunu devam ettirebilecek,topu kendinde tutabilecek ve güçsüz oyuncunun verdiği hasardan en az etkilenecek. Güçsüz oyuncu da zaman zaman güçlü oyuncular karşısında çimlere düşüp yuvarlanabilecek. Yani söyleyebileceğim,oyuncuların özellikleri bu yıl belki de hiçbir FIFA oyununda çıkmadığı kadar öne çıkacak.

İkincisi ise,yeni oyun temposu modu. Bu modla artık oyunun gidişatına göre oyun temposunu ayarlayabilirsiniz. Bir defans oyuncusu olarak çalıma girerseniz,çoğu zaman topu kaybedersiniz. Ancak sadece bir defans oyuncusundan fazlasıysanız,oyunu ayağınızda tutabilirsiniz. Oyunun orta bölümlerinde çok sık kullanabileceğiniz,maçın gidişatına göre puan ya da puanlar koparabileceğiniz bir mod bu.

DK: Oyun modlarıyla ilgili ne söylemek istersiniz?Ne gibi yenilikler var?

PH: Birçok yenilik var. Be a Pro modunu ele alalım. Be a Pro modunu artık 4 yıl boyunca oynayabileceksiniz. Böylece oyuncunuzu geliştirmeniz için fırsatınız olacak. Ayrıca,bu moda artık Xbox 360 ve PS3'de kullandığımız 3.kişi kamerasını ekledik. Böylece maç heyecanı ve görüş açısı daha iyi sağlanacak.

Menajer modundaki birçok oyun hatasını ortadan kaldırdık. Bunun dışında birkaç küçük yenilik ekledik. Örneğin hazırlık maçlarının yapılacağı stadları artık kendimiz seçiyoruz. Bunun yanında bu maçları kendi stadımızda da oynayabiliyoruz,böylece para da kazanarak klüp bütçesine katkıda bulunuyoruz.

_______________________________________________________________________________________

Röportajın devamında ligler hakkında sorulan soruya,henüz eklenen ligler hakkında bir açıklama yapamayız şeklinde cevap vermiş Hossack.

Çevrimdışı FabregaS

• Osc Yönetici
  • 2. SINIF UYE
  • Puan 2519
  • PES 10 VS FİFA 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2008, 23:21:13 »
Ben çok belirgin bi yenilik göremedim açıkçası  :)

Çevrimdışı m3t3d1nh0

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 9028
  • olm kişisel mesajdan sanane
    • MSN Messenger - m3t3_d1nh0@windowslive.com
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2008, 09:37:33 »
Emre bu röportaj 1.5 Hafta Önce Gerçekleşti Ve ben Zaten Her Telden Duyurulara Koydum ;)

Çevrimdışı FabregaS

• Osc Yönetici
  • 2. SINIF UYE
  • Puan 2519
  • PES 10 VS FİFA 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2008, 12:08:32 »
Emre bu röportaj 1.5 Hafta Önce Gerçekleşti Ve ben Zaten Her Telden Duyurulara Koydum ;)

pardon kanka görememişim kusra bakma  ;)

Çevrimdışı irsad26

• 4.SINIF UYE
  • **
  • Puan 6334
  • Eskişehirspor..!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2008, 20:35:46 »
grafiklerde buyuk değişim bekliyorum ben...:)
Siyah Kırmızı<<Şampiyon EsEs

Çevrimdışı Hamza

• Osc Kurucu
  • 1. SINIF ÜYE
  • Puan 13008
  • Dünyanın En Çok Mesaj Gönderen Üyesi :))
    • Profili Görüntüle
    • Hosting
« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2008, 20:38:38 »
grafiklerde buyuk değişim bekliyorum ben...:)

grafiklerde büyük çaplı bir değişim olmayacak.benim beklentilerim oynanabilirlik açisindan iyileştirme yapabilirler..mesela fifa 2008 de 2007 ye oranla önemli değişiklikler yapılmıştı.bu seride de ilerleme bekliyorum