Gönderen Konu: Fifa 08 Demo İncelemesi  (Okunma sayısı 1298 defa)

Çevrimdışı kobe190768

• 5. SINIF UYE
  • *
  • Puan 0
  • FENERBAHÇE
    • Profili Görüntüle
Fifa 08 Demo İncelemesi
« : 02 Eylül 2007, 23:07:43 »

Herkese merhaba:)Aylardır sabırsızlıkla beklediğimiz Fifa 08'in demosu sonunda yayınlandı. Demoyu oynayan arkadaşlarımızın bazılarının beklentileri karşılandı,bazıları ise bu serinin vasat olacağını düşünüyor. Ben nickimden de anlayacağınız üzere koyu bir fifacıyım:),ancak bu incelemede oyunu kesinlikle tarafsız şekilde değerlendireceğimi şimdiden söyleyeyim,gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz...

Öncelikle menülerden bahsedelim. Bu yıl geçen seneki menüye benzer bir menü hazırlanmış,sadeliğiyle dikkat çekiyor. Çok komplike bir menünün hazırlanmaması iyi olmuş bence,bu klasik görünüm gayet hoş duruyor. Menüde ilk olarak 'creat formations' bölümü dikkatimi çekti. Bu,daha önce bahsedilen custom formations olayının ta kendisi. Bilgi vermek gerekirse,bu yeni özellik sayesinde kendi taktiklerimizi dilediğimiz özgürlükte oluşturup takımımızın sistemine ekleyebileceğiz.

Şimdi maç moduna girip yenilikleri gözlemleyelim.  Kick off modunda yeni oyuncuların işlerini kolaylaştırabilmek için küçük rütuşlar var. Örnek vermek gerekirse,maç için gerekli ayarlamaları yaparken tuş konfigrasyonu da karşımıza çıkıyor,ki bu sadece yeni başlayanlar için değil eskiler için de iyi olmuş. Eğer tuşlarda ayarlama gerekiyorsa iki saat settings bölümüne girmeden buradan halledebiliriz artık.

Gerekli adımları atladıktan sonra artık maçtayız,ohh mis gibi temiz hava,coşku dolu insanlar takımlarının galibiyetini bekliyorlar. Atmosfer açısından fifa yine aynı fifa,kalitesinden birşey kaybetmemiş. Maç öncesi animasyonlar yine aynı sayılır,pek bir farklılık göremedim.

İlk düdük çaldı ve maça başladık. Oynanabilirlik konusunu oldukça hassas bir şekilde incelemeye çalıştım. Çünkü vaad edilen yeni özellikler gerçekten heyecan vericiydi. Gerçekten seri bir oynanış sağlanmaya çalışılmış,başarılı da olunmuş. Oyunun hızı gerçekten de artmış ve daha gerçekci olmuş. Bunun dışında hoşuma giden şey,07'de ki çalım atamama probleminin çözülmüş olması. 07'de her ne maymunluk yaparsanız yapın defans oyuncuları bir şekilde topu kaparlardı. Şimdi son derece gerçekci görünüyor,düz shift tuşuna bile bassanız karşınızdaki oyuncuyu maymun etme olasılığınız var. Tabi bu seride defansları çok da kötüye almayalım,onlar da geliştirilmiş durumdalar. Geçen seneye göre daha oturaklı bi defans sistemi olduğu gözüme çarptı. Bazı durumlarda onları geçmek kolaylaştırılsa da,bazı durumlar da kesinlikle geçit vermiyolar. Örneğin karşınızdaki defans oyuncusunun özelliği iyi. Taç atışı kullanıyorsunuz ve topu alan futbolcunuz dar bi alanda. Topu buradan seri bir  çalımla çıkartmanız oldukça zorlaştırılmış. Çok kaliteli bir çalımcınız olmadığı sürece,dar alanlarda defans oyuncuları öyle bi sıkıştırıyor ki,bu kez siz maymun olursunuz. Bunun dışında,geçen sene büyük gelişme gösteren şut sistemi de geliştirilmiş. Artık orta sahadan gol atmak gerçekten zor,ya da dar açıdan vurup gol atmak. Önünüz açık olmadığı sürece kaleyi bulmakta bile zorlanacaksınız. Bu da fifa'nın artı hanesine yazılan başka bir özelliği. Top fiziğinden de biraz bahsetmek istiyorum. Geçen sene gelişme gösteren top fiziği,bu sene buglarını arıtmış,son derece iyi gözüküyor. Geçen sene olan,birden bire hızlanma,birden bire yavaşlama gibi kötü yönlerini kaybetmiş.

Peki hep artılardan mı bahsedeceğiz?Hayır. Bu seride de gözümüze takılan bazı eksiler oldu. Örneğin buglar. Geçen sene oldukça çektiğimiz buglar bu sene yok gibi gözükse de,bazılarının hala olduğunu söyleyebilirim. Örneğin az önce bir şut çektim,Valdes'in tam kucağına gitti. Valdes tuttu gibi gözüktü,ama top göğsünden sekip kaleye gitti. Bu Valdes'in hıyarlığından mıdır benim şutumdan mıdır yoksa oyundan mıdır bilemiyorum:)Bunun dışında kalecilerin gerek kurtarış,gerek modelleme olarak çok iyi gözükmelerine rağmen birkaç kötü yanları var. Ben kalecilerle birkaç bug daha yaşadım. Onların dışında ise henüz oyun içinden başka bir bug göremedim.

Grafiklerden söz etmek gerekirse,oldukça kaliteli grafiklere sahip olan bir oyun karşımızda. Kimi insanlar tarafından 'ıyy hala fifa 2003 motoru kullanıyo bunlar''gibi yorumlara pek kafamı yormadım. Çünkü oldukça başarılı grafiklere sahip bi oyun. Stad ışıklandırmaları olsun,grafiksel ögeler olsun(forma,pankart,vs.vs).Seyircilerin hala 2 boyutlu olması bu konuda belki bir eksi olarak görünüyor. Ama seyirciler 3 boyutlu olduğu zaman çoğu arkadaşımız(şu anda bende dahil)oyunu oynayamayacak. Çünkü muhtemelen next-gen grafiklerine geçilmiş olacak ve oyun directx 10 destekli ekran kartı isteyecek. Tabi bu ne zaman olur bilinmez ama 2 boyutlu seyircilerle daha birkaç yılımız var gibi gözüküyor. Ayrıca bu yıl kaleci formalarında da değişikliğe gidilmiş. Gerçekteki gibi vücudu saran formalar kullanılmış ve güzel duruyor. Ayrıca demoda ManU,Barça,Münih gibi takımların kaleci formalarını göremedim. Sanırım kaleci formalarını demoya eklemediler çünkü daha önce büyük takımların kaleci formalarının olacağından bahsedilmişti.

Sesler ise oyunun belki de en çok puan alacak tarafı. Müzikleri,tezahuratlar,spikerleri A kalite gerçekten. Spikerler Clive Tueslay ve Andy Gray:)Clive'ın maç anlatımında yenilikler göze çarpıyor. Örneğin kalecilerin ismini söyleyebiliyor artık. Hatta 've Van der Sar kurtardı!'gibi cümleler de sarfediyor. Clive'a getirilen yenilikler kaleciyle sınırlı kalmamış. Örneğin Cristiano Ronaldo ile attığım bir gol sonrası 'Cristiano Ronaldo nefis bir gol attı!'diye bağırdı. Eskiden gole kadar oyuncunun ismini söyler,golü atınca 'oyuncu' diye bahsederdi. Şimdi golü atan oyuncunun ismini filan da söylüyor ve bu çok gerçekci olmuş. Tezahuratlar ise bir başka güzel. Maç başladığı zaman ateşli bir taraftar grubuna sahipseniz rakip takımı dakikalarca yorulmadan ıslıklıyorlar. Gerçekten de kendinizi maçın içinde hissediyorsunuz. Tezahuratlar da daha gerçekci aktarılmış,genel bi uğultu ve bunun üstüne eklenen tezahuratlar var. Bu sayede atmosfer müthiş oluyor. Bu yıl yine büyük adımlar atan EA SPORTS,umarım Türkiye Ligi'ne,en azından 3 büyüklere tezahurat eklemiştir. Yoksa yine yamacı abilerimize koşmak zorunda kalacağız.

Evet,bu incelemeyi hem size oyun hakkındaki ilk fikirlerimi sunmak,demoyu henüz oynamayanlar için bilgiler vermek,hem de kafanızdaki bazı soru işaretlerini yok etmek için yazdım. Yorum yazacaksanız unutmayınız ki sadece kendi fikirlerimi ortaya koydum. Bu nedenle lütfen fifa-pes tartışmasına çevirmeyelim bu konuyu. Hoşçakalın:)

[Alıntıdır]

Çevrimdışı FabregaS

• Osc Yönetici
  • 2. SINIF UYE
  • Puan 2519
  • PES 10 VS FİFA 10
    • Profili Görüntüle
Fifa 08 Demo İncelemesi
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2007, 00:05:21 »
saol, guzel paylasım  ;)

Çevrimdışı ***ALfoNSo***

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 6935
  • Dü$medeN BuLuTLaRDa Ko$mAm GeREk...
    • Profili Görüntüle
Fifa 08 Demo İncelemesi
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2007, 02:00:07 »
merlininkazani mi

Çevrimdışı kobe190768

• 5. SINIF UYE
  • *
  • Puan 0
  • FENERBAHÇE
    • Profili Görüntüle
Fifa 08 Demo İncelemesi
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2007, 09:54:25 »
Hayır;)

Çevrimdışı ***ALfoNSo***

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 6935
    • Profili Görüntüle
Fifa 08 Demo İncelemesi
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2007, 14:36:23 »
ok

Çevrimdışı LuNaT1C

• 5. SINIF UYE
  • *
  • Puan 649
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Fifa 08 Demo İncelemesi
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2007, 14:42:47 »
Eheh soccercenterdan fifamen in yazısı :)
Buraya tıkla

ma

Çevrimdışı ***ALfoNSo***

• 1. SINIF ÜYE
  • Puan 6935
    • Profili Görüntüle
Fifa 08 Demo İncelemesi
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2007, 15:16:11 »
 :D

Çevrimdışı melih123

• 1. SINIF ÜYE