Gönderen Konu: Beşiktaş'a naklen yayın darbesi  (Okunma sayısı 525 defa)

Çevrimdışı €scap€

• 2. SINIF UYE
  • Puan 1409
    • Profili Görüntüle
Beşiktaş'a naklen yayın darbesi
« : 05 Eylül 2008, 18:54:56 »
Haber

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, İstanbul'da yaptığı toplantıda, Turkcell Süper Lig naklen yayın gelirlerinin dağıtım kriterlerini belirledi.

Bu kriterlerden göze çarpan en önemli madde ise "Yayın gelirinin yüzde 11'i Turkcell Süper Lig'de şampiyon olan takımlara, şampiyonluk sayılarına göre verilmesi" oldu.

Buna göre Beşiktaş ve Trabzonspor'un yayın gelirlerinden büyük bir kaybı olacak. Çünkü Galatasaray ve Fenerbahçe'nin 17'şer şampiyonluğu bulunduğu için sezona 12,6 milyon YTL garanti yayın geliri ile başlayacak. Beşiktaş ise şimdiye kadar 12 şampiyonluk kazandığı için sezona 9,2 milyon YTL garanti yayın geliri ile başlayacak. Bu rakam ligde 6 şampiyonluğu bulunan Trabzonspor için ise daha da az olacak.

SON 4 SEZON AYNI PARAYI ALMIŞLARDI

Örneğin; 2007/2008 sezonu sonunda Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a sezon sonunda toplam yayın geliri olarak 23 milyon YTL verilmişti. Trabzonspor'a ise geçtiğimiz sezonu 6. sırada tamamlamasına rağmen 18 milyon YTL verilmişti.

BÜYÜK FARK OLACAK

Yeni sisteme göre ise; Fenerbahçe ve Galatasaray 12,6 milyon YTL, Beşiktaş'a ise 9,2 milyon YTL garanti yayın geliri verileceği için sezon sonunda bu fark büyüyecek.

FEDERASYONUN 2008/2009 SEZONU YAYIN GELİRİ DAĞITIMI KRİTERLERİ

Futbol Federasyon'dan yapılan açıklamaya göre, yönetim kurulu, 22.07.2005 tarihli TFF Yönetim Kurulu kararında belirlenen ilkeler doğrultusunda, 2008-2009 sezonundan itibaren uygulanmak üzere yayın kriterlerini şöyle oluşturdu:

Naklen yayın gelirlerinin;

- Yüzde 11'i Turkcell Süper Lig'de şampiyon olan takımlara, şampiyonluk sayılarına göre,

- Yüzde 35'i 18 Turkcell Süper Lig kulübüne eşit olarak,

- Yüzde 45'i puan performansına bağlı olarak,

- Yüzde 9'u ise Turkcell Süper Lig'i ilk altı sırada bitirecek takımlara sezon sonu ödülü olarak dağıtılacaktır.